SMS Miedź Legnica uroczyście otwarta!

2014_sms_rozpoczcie_roku_szkolnego-_18.jpgW poniedziałek 1 września uroczyście otwarto Szkołę Mistrzostwa Sportowego Miedź Legnica, czyli piłkarskie gimnazjum i liceum w Legnicy! W obecności wielu znakomitych gości, ponad 100 uczniów zainaugurowało nowy rok szkolny. – Dzisiaj bez dobrego szkolenia młodzieży nie ma profesjonalnego klubu, a szkoła to znakomite uzupełnienie oferty Akademii Piłkarskiej Miedzi. Liczę, że absolwenci SMS Miedź w przyszłości zostaną zawodowymi piłkarzami – powiedział Andrzej Dadełło, właściciel Miedzi.

Zaczęło się od dnia otwartego – w poniedziałek od rana uczniowie szkoły, czyli dwóch klas gimnazjalnych i dwóch licealnych, zwiedzali wspólnie z rodzicami siedzibę Akademii Piłkarskiej Miedzi Legnica przy ul. Żółkiewskiego 8, jak również sale dydaktyczne szkoły, mieszczące się w obiektach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Później, już w wyznaczonych klasach, uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami oraz trenerami, a także zapoznali się z nauczycielami oraz pracownikami szkoły. Wreszcie o godz. 17.00 przyszedł czas na uroczyste otwarcie SMS oraz inaugurację roku szkolnego. Gości powitała dyrektor SMS Monika Gagaczowska-Panek. Ogromna sala wykładowa pękała w szwach, a wśród osób, które uświetniły uroczystość, byli m.in. właściciel Miedzi Legnica Andrzej Dadełło oraz prezes zarządu klubu Martyna Pajączek, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego Legnicy Zbigniew Rutka, dyrektor Akademii Piłkarskiej Miedzi Janusz Kudyba oraz Koordynator ds. Programu Szkolenia Młodzieży w Akademii Piotr Jacek, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona prof. dr hab. inż. Ryszard Krzysztof Pisarski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej Andrzej Padewski, a także dziennikarze, uczniowie i ich rodzice. Nie zabrakło również zawodników i trenerów pierwszej drużyny Miedzi, którym bacznie na każdym kroku przyglądali się młodzi adepci futbolu. – Mam dla Was w prezencie koszulkę reprezentacji Polski, która zawiśnie w murach tej szkoły. Liczę na to, że kolejne takie koszulki zdobędziecie sami – powiedział do uczniów SMS Miedź Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej.

Uczniowie każdej z klas SMS zaprezentowali się zgromadzonej publiczności i otrzymali brawa od starszych kolegów z pierwszej drużyny Miedzi, z którymi po zakończeniu części oficjalnej pozowali do pamiątkowych zdjęć i zbierali autografy. Najbardziej oblegany był Marcin Garuch. Kolejka po autografy i wspólne zdjęcia ustawiła się także do Pawła Skóry – mistrza świata we freestyle football, czyli piłkarskich trickach, którego pokaz uświetnił poniedziałkową uroczystość. Trudne tricki i ewolucje z piłką wykonywane w rytm muzyki na bardzo małej przestrzeni zrobiły olbrzymie wrażenie na zebranych, szczególnie na najmłodszych uczniach SMS. – Jak pan to zrobił? Też chcemy się tego nauczyć – dociekali po pokazie. Edukacja oraz praca nad elementami piłkarskiego rzemiosła czeka ich już od wtorku.

Przypomnijmy – SMS Miedź Legnica to unikatowy projekt, który opiera się na wzorcowym modelu integracji procesu treningowego w szkole i klubie, w oparciu o wieloletni program szkolenia. Jest on na tyle zaawansowany, że umożliwia jednocześnie realizowanie zadań ogólnych, postawionych zawodnikom na danym etapie kształcenia oraz pozwala zbudować indywidualną ścieżkę rozwoju dla każdego z nich. W ramach edukacji szkolnej uczniowie mają 16 godzin tygodniowo zajęć piłkarskich, prowadzonych przez klubowych trenerów. Ponadto czekają na nich m.in. obozy sportowe, sprzęt piłkarski, opieka specjalistów, a także możliwość zamieszkania w bursie z wyżywieniem oraz opieką wychowawców.