O POWSTANIU SMS (ROK 2014)

Szkoła Mistrzostwa Sportowego „Miedź Legnica” – pod taka nazwą w 2014 roku wystartował nowy projekt Miedzi! Tak pisaliśmy wówczas o jej powstaniu:
 – Nawet nasze ostatnie mecze pokazały, że warto stawiać na młodzież. Od września uruchomimy w Legnicy piłkarskie gimnazjum i liceum. To projekt unikatowy w skali kraju. Chcemy mocno, jak nikt dotąd w Polsce, powiązać proces szkolenia piłkarskiego w klubie i w szkole – mówiła Martyna Pajączek, ówczesna prezes Miedzi.

Powstanie Szkoły Mistrzostwa Sportowego „Miedź Legnica” było kolejnym, milowym krokiem w rozwoju legnickiego klubu oraz jego Akademii Piłkarskiej. – Mamy już dobrze funkcjonujący klub, mamy szkolenie w Akademii Piłkarskiej i bursę, w której mieszkają młodzi zawodnicy, a Szkoła Mistrzostwa Sportowego będzie uzupełnieniem tego całego projektu. Uznaliśmy, że to właściwy kierunek, by szkolenie młodzieży w Miedzi Legnica dynamicznie rozwijać – wyjaśniała prezes Pajączek. We wrześniu 2014 roku Miedź otworzyła w Legnicy prywatne piłkarskie gimnazjum i liceum. – Teraz uruchamiamy pierwszą i drugą klasę piłkarską, zarówno w gimnazjum, jak i liceum. Zapraszamy dziewczęta i chłopców z Legnicy i okolic – zachęcała prezes Miedzi.

Projekt opiera się na wzorcowym modelu integracji procesu treningowego w szkole i klubie. Program szkolenia umożliwia jednocześnie realizowanie zadań ogólnych, postawionych zawodnikom na danym etapie kształcenia oraz pozwala zbudować indywidualną ścieżkę rozwoju dla każdego z nich. – Każdy zawodnik w szkole i klubie będzie monitorowany indywidualnie. Chcemy zapewnić młodzieży indywidualną ścieżkę rozwoju z pełną kontrola i diagnostyką, która pozwoli zoptymalizować proces szkolenia. Chcemy stworzyć tu coś wyjątkowego – podkreślała Anna Tymińska. Była zawodniczka i mistrzyni Polski z AZS Wrocław, prowadzi podobne szkoły w Żywcu i we Wrocławiu, i to właśnie ona  swoim doświadczeniem wspierała powstającą szkołę Miedzi w Legnicy.

Siedziba szkoły na początku mieściła się w obiektach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Legnicy. Dziś szkoła znajduje się na ulicy Radosnej 17, segment D i E. Podczas treningów piłkarskich uczniowie szkoły korzystają m.in. z bazy treningowej Akademii Piłkarskiej Miedzi przy ul. Świerkowej, ale nie tylko. Wszystkie informacje dotyczące rekrutacji znajdą się na stronie internetowej szkoły pod adresem: www.szkola.miedzlegnica.eu