przycisk-klub2.jpg przycisk-akademia2.jpg przycisk-biznes2.jpg

Życzenia z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka

Dzień Babci i Dzień Dziadka, które obchodzimy w Polsce odpowiednio 21 i 22 stycznia, to dni rodzinne, celebrowane również w szkołach. Są wyrazem wdzięczności wnuków za obecność dziadków w ich życiu.  

"To, czego dzieci potrzebują, w obfitości dostarczają dziadkowie. Dają

bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, komfort,

lekcje życia. Oraz, co najważniejsze, ciasteczka."

 – Rudolph Giuliani

W tych dniach wnuki dziękują dziadkom za ich troskę, poświęcony czas, opiekę, zabawę i życiową wiedzę. Jaka jest historia Dnia Babci i Dnia Dziadka w Polsce? Pomysłodawcą oddania hołdu babciom był tygodnik „Kobieta i Życie”, który w 1964 roku wyszedł z taką inicjatywą. Natomiast w roku 1966 „Express Wieczorny” ogłosił 21 stycznia Dniem Babci na pamiątkę tortu wręczonego rok wcześniej aktorce Mieczysławie Ćwiklińskiej, która obchodziła wtedy 85. urodziny. Tortem z napisem „Dla babci” obdarowano ją po pierwszym akcie spektaklu, w którym grała właśnie babcię. Wytłumaczono jej, że w Poznaniu 21 stycznia obchodzi się Dzień Babci. Obchody Dnia Dziadka 22 stycznia zaczęto celebrować później. Początkowo święto Dziadków miało przypadać 30 maja, w dniu urodzin Mieczysława Fogga. Ten termin jednak nie przyjął się.

Amerykańskim (w USA i Kanadzie) odpowiednikiem polskiego święta jest Narodowy Dzień Dziadków (ang. National Grandparents Day). W USA jest to święto oficjalnie zatwierdzone przez Kongres i prezydenta, ustanowione w 1978 roku przez Jimmy’ego Cartera na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy. Dzień ma swój oficjalny hymn „A Song for Grandma and Grandpa" („Piosenka dla Babci i Dziadka”), a jego symbolem jest niezapominajka.

Z kolei w Japonii nie obchodzi się co prawda Dnia Babci czy Dziadka, ale corocznie, od 1966 roku, 15 września Japończycy świętują Dzień Szacunku dla Wieku. Tego dnia szczególnie docenia się osoby starsze, podkreśla rolę ich autorytetu w kwestii życia i moralności.

We Francji jest to święto ruchome obchodzone w pierwszą niedzielę marca. Powstało jako rozwinięcie pomysłu na popularną Kawę Babci, czyli Café Grand'Mère. Był to napój bardzo popularny w północnej Francji lat 50. XX w., stworzony i sprzedawany przez małżeństwo Monnier z Roubaix. Święto jest okazją do wielu konkursów: na najpiękniejsze laurki dla babć, najładniejsze życzenia, wspomnienia o babciach oraz spotkania z nimi przy ciastku i – oczywiście – kawie. W te dni wnuki składają życzenia swoim dziadkom i wręczają przygotowane przez siebie laurki, upominki czy kwiaty.

Przesłanie tego dnia jest proste: pamiętajmy o swoich Babciach i Dziadkach. Znajdźmy chwilę na to, by poświęcić im swój czas i pokazać, że są dla nas ważni. Czasem wystarczy drobny gest, jeden telefon, chwila rozmowy, które mogą znaczyć wiele.

 

Źródło: A Rybińska, Skąd wywodzi się Dzień Babci i Dzień Dziadka?

Podręczniki 2024/25
SMS Dziennik
Strefa Miedzi Legnica

 

    1. „Ten, kto przeniósł górę, zaczął od małych kamyków” – przysłowie chińskie

 

Rekrutacja na rok szkolny 2014/2015

belka-face-akademia_2.jpg

POLITYKA PRYWATNOŚCI

KLAUZULA INFORMACYJNA

 
 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.